Světové ceny potravin v lednu vzrostly, táhly je zejména ceny olejů

6
289
Top view of olives and olive oil bottles on table in a rustic kitchen

Po mírném snížení v závěru loňského roku se světové ceny potravin začátkem letošního roku opět zvýšily. Stále se tak drží na zhruba 10letém maximu. V lednu ceny vzhůru potáhly zejména rostlinné oleje, růst však zaznamenaly i ceny mléčných výrobků a v menší míře obilovin a masa. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Podle údajů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) index cen potravin, který mapuje měsíční změny v cenách obilovin, olejnin, mléčných výrobků, masa a cukru, dosáhl v lednu 135,7 bodu. V prosinci činil po revizi směrem vzhůru 134,1 bodu.

FAO původně udávala prosincovou hodnotu indexu cen potravin na 133,7 bodu. I po revizi směrem vzhůru ceny potravin v prosinci ve srovnání s listopadem mírně klesly, když listopadová hodnota indexu činila 134,9 bodu.

Vysoké ceny potravin se nemalou měrou podílejí na zrychlování inflace a FAO varovala, že vyšší náklady představují obrovské riziko pro chudé v zemích, které jsou závislé na dovozu.

V rámci jednotlivých položek v indexu cen potravin nejvýrazněji rostly v lednu ceny rostlinných olejů. Zvýšily se o 4,2 %, přičemž dosáhly rekordní úrovně. Podepsaly se pod to omezené možnosti vývozu a další komplikace na straně dodavatelů, zejména nedostatek pracovní síly a nepříznivé počasí. „Obáváme se, že důsledky těchto komplikací bude ještě nějakou dobu cítit,“ řekl šéf divize FAO pro trhy a obchod Boubaker Ben-Belhassen.

Food delivery Donation, quarantine help concept. Oil, canned food, pasta, bread, sugar, egg. Wooden background. Top view.

Vzrostly také ceny mléčných výrobků, již pátý měsíc po sobě. Růst dosáhl 2,4 %, přičemž nejvíce se zvýšily ceny odtučněného sušeného mléka a másla.

Růst zaznamenaly i ceny obilovin, v tomto případě však pouze o 0,1%, když ceny pšenice klesly o 3,1%. K růstu přispěly zvýšené ceny kukuřice, které vzrostly o 3,8%. Zatímco ceny pšenice posunuly dolů vysoké úrody v Austrálii a Argentině, ceny kukuřice ovlivnily obavy z důsledků přetrvávajícího sucha v Jižní Americe.

Mírně se zvýšily i ceny masa, naopak ceny cukru byly jediné, které v lednu zaznamenaly pokles. Klesly o 3,1 %, k čemuž přispěla očekávání dobrých úrod v Indii a Thajsku, což jsou klíčoví vývozci komodity.

Předchozí článekMiliardář si postavil v Rotterdamu superjachtu. Je tak velká, že ji odtud neumí dostat, rozeberou proto most
Další článekV Jeseníkách se zasekla lanovka se 130 lidmi, probíhá evakuace