Miliardář si postavil v Rotterdamu superjachtu. Je tak velká, že ji odtud neumí dostat, rozeberou proto most

0
76
hot tub on flybridge of yacht

Nizozemské přístavní město Rotterdam dočasně rozebere historický most Koningshavenbrug, aby se tak uvolnila cesta pro obrovskou rekreační jachtu amerického miliardáře Jeffa Bezosa, kterou zkonstruovali v tamní loděnici. Informovala o tom ve středu tisková agentura AFP.

Ocelový most, nazývaný také „De Hef“ a považovaný za symbol tohoto největšího přístavu Evropy, je totiž pro 40 metrů vysoké třístěžňové plavidlo za 430 milionů eur příliš nízký. Loděnice Oceanco požádala místní úřady o odstranění centrální části mostu. Náklady uhradí majitel jachty.

„Je to jediná cesta vedoucí na moře,“ prohlásil mluvčí starosty Rotterdamu.

Rozhodnutí pobouřilo nizozemské památkáře, protože magistrát po rozsáhlé renovaci mostu v roce 2017 přislíbil, že ho nikdy nedá demontovat. Magistrát nyní tvrdí, že most po přejezdu jachty získá opět svoji původní podobu. Proces demontáže potrvá několik týdnů a očekává se letos v létě.

Spanish island

Koningshavenbrug, který byl postaven v roce 1878 a přestavěn poté, co ho v roce 1940 během druhé světové války zbombardovali nacisté, je bývalý železniční most na trati spojující Rotterdam s belgickými Antverpy a Bruselem. Jeho střední část je zvedací, aby pod ním mohly přeplout lodě.

Jeff Bezos (58), zakladatel společnosti Amazon, je jedním z nejbohatších lidí planety. Jeho nové plavidlo bude s délkou 127 metrů největší plachetní rekreační jachtou na světě.

Předchozí článekČeský ekonom kreslí černý scénář pro Facebook. Jeho tržní hodnota se může propadnout až o 200 miliard dolarů
Další článekSvětové ceny potravin v lednu vzrostly, táhly je zejména ceny olejů