Miliardář si postavil v Rotterdamu superjachtu. Je tak velká, že ji odtud neumí dostat, rozeberou proto most

0
213
hot tub on flybridge of yacht

Nizozemské přístavní město Rotterdam dočasně rozebere historický most Koningshavenbrug, aby se tak uvolnila cesta pro obrovskou rekreační jachtu amerického miliardáře Jeffa Bezosa, kterou zkonstruovali v tamní loděnici. Informovala o tom ve středu tisková agentura AFP.

Ocelový most, nazývaný také „De Hef“ a považovaný za symbol tohoto největšího přístavu Evropy, je totiž pro 40 metrů vysoké třístěžňové plavidlo za 430 milionů eur příliš nízký. Loděnice Oceanco požádala místní úřady o odstranění centrální části mostu. Náklady uhradí majitel jachty.

„Je to jediná cesta vedoucí na moře,“ prohlásil mluvčí starosty Rotterdamu.

Rozhodnutí pobouřilo nizozemské památkáře, protože magistrát po rozsáhlé renovaci mostu v roce 2017 přislíbil, že ho nikdy nedá demontovat. Magistrát nyní tvrdí, že most po přejezdu jachty získá opět svoji původní podobu. Proces demontáže potrvá několik týdnů a očekává se letos v létě.

Spanish island

Koningshavenbrug, který byl postaven v roce 1878 a přestavěn poté, co ho v roce 1940 během druhé světové války zbombardovali nacisté, je bývalý železniční most na trati spojující Rotterdam s belgickými Antverpy a Bruselem. Jeho střední část je zvedací, aby pod ním mohly přeplout lodě.

Jeff Bezos (58), zakladatel společnosti Amazon, je jedním z nejbohatších lidí planety. Jeho nové plavidlo bude s délkou 127 metrů největší plachetní rekreační jachtou na světě.

Předchozí článekČeský ekonom kreslí černý scénář pro Facebook. Jeho tržní hodnota se může propadnout až o 200 miliard dolarů
Další článekSvětové ceny potravin v lednu vzrostly, táhly je zejména ceny olejů