Rozvod: Na co je třeba myslet po finanční stránce?

3
27

Rozvod je náročný po psychické i fyzické stránce. A neméně náročný je i po stránce finanční. I když to možná nebude to první, na co budete myslet, jde o jeden z nejpodstatnějších bodů rozvodu. Právě u majetku a financí dochází k nejčastějším třenicím. Rozhodně byste proto měli této oblasti věnovat velkou pozornost.

Rozvod není levná záležitost

Než podáte žádost o rozvod, měli byste mít jasno v tom, kolik vás celý tento životní krok bude stát. Pokud se společně na všem domluvíte, můžete mít rozvod téměř zadarmo.

V opačném případě vás to může stát i desetitisíce. Soudní poplatky, odměny advokátům, odborné posudky, ověřené výpisy z účtů a tak dále. Sporný rozvod vás vyjde v průměru na dvacet až padesát tisíc korun.

Sledujte všechny finanční pohyby

Jakmile bude jasné, že je rozvod nevyhnutelný, je třeba začít bedlivě sledovat příjmy a výdaje nejen vaše osobní, ale celé domácnosti. Je to důležité nejen pro vás samotné, abyste měli přehled a po rozvodu pak mohli snáze sestavit nový rozpočet. Ale je to nezbytné i pro vašeho právního zástupce a pro soud. Ten totiž bude rozhodovat o dělení majetku, případně o tom, komu připadnou jaké dluhy.

Jestliže máte nějaké podklady o svém rozpočtu z minulých let, určitě je přiložte k rozvodovým dokumentům. Jestliže nic takového nemáte, začněte si ihned psát, jaké jsou vaše účty za domácnost, jídlo, oblečení, údržbu a provoz domu či bytu, péči o děti a podobně.

Mějte zkrátka sepsané vše černé na bílém. Bude se to hodit vám samotným, ale bude to i cenný podklad pro konečný verdikt soudu. Nezapomeňte si písemně poznačit také veškerá spoření, investice, půjčky, hypotéku, pojistky a podobně. Na koho jsou závazky napsané?

Finanční závazky řešte dříve než rozvod

Zvlášť v případě, že jste schopní se dohodnout a spolupracovat spolu, měli byste vyřešit finanční závazky, jako jsou právě společné úvěry, půjčka ihned, hypotéka a podobně. Problém může nastat například ve chvíli, kdy je hypotéka psaná na vás oba.

Zde je dobré obrátit se na banku, případně na finančního poradce a domluvit se na následném postupu. S největší pravděpodobností ten, kdo dům opustí, bude chtít z hypotéky vyvázat. To znamená, že druhý z partnerů si bude muset hypotéku převést sám na sebe. A zde může nastat problém v podobě nedostatečné bonity.

Řešte proto vše ideálně včas a rozhodně nečekejte na rozhodnutí soudu.

Inventura financí i majetku

Ač je to nepříjemné, je to bohužel potřeba. Je nezbytné, abyste udělali nejen inventuru finanční, ale rovněž inventuru veškerého svého majetku. Jelikož i ten se bude s rozvodem dělit. Na koho je psané vaše společné auto? Koho jste uvedli ve své závěti nebo ve své životní pojistce jako oprávněnou osobu? Shromážděte veškeré dokumenty, které máte, a nezapomeňte si vytvořit i kopie.

Zároveň si sepište veškerý movitý majetek, který se u vás doma nachází. O co rozhodně nechcete přijít? A co naopak oželíte? Počítejte s tím, že o spoustu věcí přijdete. A značně se může změnit i vaše životní úroveň. Není to o tom, že byste začínali znovu od nuly, ale mnoho věcí bude jinak.

I z toho důvodu byste měli myslet na dny budoucí a začít šetřit co nejvíce peněz. Neutrácejte. Veškeré peníze, které nyní ušetříte, můžete využít nejen na náklady rozvodu, ale následně pak na start „nového života“. Po dobu rozvodu se rozhodně zdržte jakýchkoliv větších finančních výdajů, jako je nákup nemovitosti, auta a podobně.

Rozdělení bankovních účtů

V případě, že máte společný bankovní účet, je na čase, aby si každý z vás založil účet vlastní. Jestliže máte nastavené dispoziční právo, pak byste jej měli v bance zrušit. Jste-li rozhodnutí jít každý svou cestou, pak není na co čekat. Osamostatněte se v tomto směru co nejdříve.

Jestliže se nejste schopní dohodnout, pak v případě společného účtu podstupujete riziko, že partner vybere peníze a vám nic nezbyde. Minimálně tedy do rozhodnutí soudu. Ostatně nejen u vašich osobních sporů, ale také v oblasti financí by vám mohl pomoci rozvodový mediátor.

Máte-li peníze navíc, určitě se zkuste domluvit na využití jeho služeb. Mediátor dokáže mnohdy více než rozvodoví právníci.

Finance, děti a nepracující partner

Důležitou kapitolou jsou pochopitelně také děti a vyplácení výživného na ně. Soud nejprve rozhodne, komu budou děti přiděleny do péče. Následně pak pro druhého z partnerů vyměří výživné, které bude nutné pravidelně platit. A nemalou kapitolou je i výživné pro nepracující manželku/manžela.

Pokud rozvedený partner není schopný se sám uživit a tato neschopnost má souvislost s manželstvím, může žádat výživné od bývalého manžela či manželky. Přičemž výživné se stanoví podle oprávněných potřeb vyživovaného a podle možností vyživujícího. Jedná se o takzvanou „přiměřenou výživu“, která zahrnuje nejnutnější potřeby.

Daňové důsledky rozvodu

Rozvedené páry již nebudou moci nárokovat daňový odpočet na manžela/manželku. Podobně pak bude třeba řešit i odpočty úroků z hypotéky. Budete se muset rozhodnout, jak s odpočty naložíte a je po rozvodu rozdělíte.

Co se týče odpočtů peněz za děti, existuje i možnost uplatnit daňové zvýhodnění v poměrné výši. Toho využívají páry, které mají děti ve střídavé péči, a tedy s nimi každý z nich tráví stejný čas. V takovém případě se pak můžete dohodnout, za kolik měsíců který z vás daňové zvýhodnění uplatní. Následně je třeba dohodu sepsat. Ostatně, pokud se v této oblasti nevyznáte, bude nejlepší volbou najmout si finančního poradce, který vám poradí a pomůže.

Předchozí článek5 chyb, kterých se lidé často dopouštějí při uvažování o hypotéce. Jak se jim vyhnout?
Další článekCo jsou kanabinoidy a jak fungují?