Zelenskyj: Vyvíjíme diplomatické úsilí k obnovení míru

0
209
Polish emblem on a military uniform.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu s předsedou Evropské rady Charlem Michelem telefonicky diskutoval o situaci kolem Ukrajiny a způsobech její deeskalace v rámci stávajících formátů pro jednání. Informovala o tom agentura Ukrinform s odvoláním na oznámení na Zeleného kontě na sociální síti Twitter.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
„Vyvíjíme diplomatické úsilí k obnovení míru. Pokračujeme v interakci téměř ve všech oblastech. Jsem vděčný Evropské unii za pokračující podporu Ukrajiny,“ dodal Zelenskyj.

O situaci na ukrajinské hranici mluvili v sobotu také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a francouzský prezident Emmanuel Macron, který má na 7. února naplánovanou návštěvu Ruska ao den později zavítá do Kyjeva.

Stoltenberg v sobotu ve svém tvíte napsal, že během rozhovoru ocenil Macronovo nasazení pro přístup, který NATO zvolilo vůči Rusko a který je založen na dialogu a odstrašování. „Jednota NATO je v této kritické chvíli klíčová,“ uvedl generální tajemník NATO.

Podle Elysejského paláce Macron během rozhovoru zdůraznil potřebu „pokračovat v úsilí o snížení napětí v regionu prostřednictvím dialogu“. Poukázal také na důležitost dodržování „základních principů evropské bezpečnosti a suverenity států“.

Rozhovor se Stoltenbergem v sobotu absolvovala také britská ministryně zahraničních věcí Liz Trussová. Společně konstatovali jednotu členů NATO a varovali před „obrovskou cenou“, kterou bude muset Rusko zaplatit v případě, že podnikne invazi na Ukrajinu.

Trussová na své stránce na Twitteru napsala, že „Rusko by mělo zastavit své destabilizující aktivity proti Ukrajině“ a že „rozhodnutí o členství v NATO by měli činit NATO a ti, kteří o vstup usilují. Spojenci v NATO jsou jednotní. Za každou ruskou invazi (Moskva) bude muset zaplatit obrovskou cenu“.

Cropped shot of an unrecognizable male military doctor standing with his arms folded inside of a hospital during the day

Evropských lídrů stále více znepokojuje shromažďování ruských vojáků při hranicích Ukrajiny a také výhrůžky ruského vedení, že podnikne vojenské kroky, pokud nebudou splněny jeho požadavky – od NATO například žádá, aby nepřijala Ukrajinu za člena.

Předchozí článekRusko napadlo Ukrajinu, ohlásila agentura Bloomberg. Omlouvá se za chybu
Další článekLavina v Tyrolsku si v sobotu vyžádala nejméně jednu oběť