Lavina v Tyrolsku si v sobotu vyžádala nejméně jednu oběť

0
218
Digging a snow pit to check avalanche stability. Snow safety in the mountains. Checking snow stability in the backcountry.

Nejméně jedna osoba přišla o život v sobotu po pádu laviny v rakouské obci Schmirn v okrese Innsbruck-venkov (Innsbruck-Land), která zasypala celkem pět osob. Tři z nich se podařilo zachránit a po jedné nadále pátrají. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na místní policii.

Lavina spadla v oblasti vrcholu Gammerspitze nacházejícím se ve výšce 2136 metrů nad mořem. Záchranářskou akci komplikuje exponovaná poloha, ve které hrozí lavinové nebezpečí. V pohotovosti jsou čtyři záchranářské a jeden policejní vrtulník, jakož i horská záchranná služba.

Jedná se o první zásah od pátku, kdy si tři z četných lavin v Tyrolsku a Vorarlbersku vyžádaly celkem osm obětí na životech. Pět lidí zahynulo, když spadla téměř 400 metrů široká lavina v Ötztalských Alpách v tyrolské obci Spiss v okrese Landeck: šlo o čtyři Švédy ve věku od 43 do 47 let a dvaačtyřicetiletého rakouského horského vůdce, který je doprovázel. Jednoho z celkem šestičlenné skupiny lyžařů, kterého zasypalo jen částečně, zachránili a převezli ho do nemocnice ve Švýcarsku.

V sobotu byly hlášeny další tři oběti lavin. Během pátrací akce vyhrabali záchranáři krátce po půlnoci z pátku na sobotu v obci Auffach v okrese Kufstein zpod masy sněhu těla manželského páru ve věku 60 a 61 let, kteří se vydali na lyžování na vrchol Breiteggspitze.

Snow avalanche

Jeden muž ve věku 43 let zemřel po pádu laviny ve Vorarlbersku. Byl součástí čtyřčlenné skupiny, která chtěla zlyžovat z vrcholu pohoří Knödelkopf přes neupravené svahy směrem do údolí ke stanici lanovky. Po startu druhého lyžaře se však odtrhla masa sněhu, která ho strhla s sebou. Předtím, než ho úplně zasypalo, se mu ještě podařilo aktivovat airbag na batohu. Přestože se ho do 20 minut podařilo vysvobodit zpod sněhu, zemřel během pokusů o oživení ještě na místě neštěstí.

Situace v oblasti horských masivů Tyrolska je i v sobotu nadále kritická a v platnosti zůstává – stejně i na neděli – třetí stupeň lavinové výstrahy z pěti. Rudi Mair z centra lavinových výstrah v Tyrolsku uvedl, že dvě třetiny ze všech lavinových neštěstí se stanou právě při třetím stupni výstrahy, což vypovídá o tom, jaké nebezpečí představuje.

Dodal, že laviny mohou spustit i jednotliví sportovci a následně se stále více naberou na síle. Jak uvedl, jeho spolupracovníci jsou momentálně v neustálém nasazení a provádějí i průzkumné lety, aby mohli nepřetržitě nově vyhodnotit aktuální situaci.

Předchozí článekZelenskyj: Vyvíjíme diplomatické úsilí k obnovení míru
Další článekV Polsku přistáli američtí vojáci, kteří posílí východní křídlo NATO