Varianta deltakron je pravděpodobně výsledkem chybné analýzy

0
171

Smíšenou variantu objevil tým vědců Kyperské univerzity.
Nová kombinovaná varianta koronaviru nazvaná kyperskými vědci jako deltakron, je pravděpodobně jen výsledkem chybné analýzy způsobená kontaminací zkoumaného vzorku. Informovala o tom v pondělí agentura DPA, která se odvolala na tvrzení předního švýcarského experta na varianty virů.

„Tyto genomy jsou velmi pravděpodobně jen artefakty,“ řekl pro DPA Richard Neher z Basilejské univerzity ve Švýcarsku. Vědec vysvětlil, že při sekvenování genomu varianty delta je zkoumaný segment často velmi slabý a proto je velmi náchylný ke kontaminaci.

Podobný názor na údajnou novou kombinovanou variantu má i přední epidemioložka ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová.

„Kombinace virů/variantů se nenastává. Deltakron je pravděpodobně jen výsledkem kontaminace během sekvenování,“ uvedla Van Kerkhoveová v pondělí na sociální síti Twitter a zároveň vyzvala aby se název „deltakron“ k označení kombinace variant delta a omikron nepoužíval.

Novou, údajně smíšenou variantu objevil tým vědců Kyperské univerzity pod vedením profesora biologických věd Leondiose Kostrikise, který ho i pojmenoval.

Dosud údajně na Kypru odhalili 25 případů nákazy touto variantou, která podle Kostrikise obsahuje proteinové struktury variant delta a omikron. Jak řekl v neděli pro stanici Sigma TV, myslí si, že se vůči němu prosadí spíše aktuálně dominující omikron.

DPA připomněla, že i jeden z členů řecké vládní pandemické komise Gkikas Magiorkinis uvedl, že Kostrikisovy závěry jsou pravděpodobně nesprávné.

„Prvotní analýzy ukazují, že jde o technickou chybu laboratoře,“ napsal na Twitteru epidemiolog Magiorkinis.

Samotný Kostrikis však iv pondělí trval na svých závěrech, uvádí DPA.

Předchozí článekKaždé pololetí nová dávka? Odborníci se neshodnou, jestli je toto cesta z pandemie
Další článekNizozemsko začne s očkováním dětí do 12 let opožděně. Nezakoupilo včas vakcíny