Nizozemsko začne s očkováním dětí do 12 let opožděně. Nezakoupilo včas vakcíny

0
194

První várka vakcín má být doručena do Nizozemska již tento měsíc.
Nizozemsko posunulo spuštění očkovacího programu proti onemocnění Covid-19 pro děti do 12 let. Důvodem je skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví objednalo první dávky vakcín od společnosti Pfizer až koncem prosince 2021, uvedly v pondělí deník Handelsblad a zpravodajský server DutchNews.nl.

Ministerstvo upřesnilo, že nařízení o nákupu vakcín odkládalo, dokud poradní skupina pro zdraví nerozhodla, že výhody proticovidového očkování dětí ve věku od pěti let převáží nad nevýhodami.

Poradní skupina stanovisko v tomto duchu předložila 10. prosince, dva týdny poté, co ke stejnému rozhodnutí dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Většina dětí základních škol obdrží první očkovací dávku v týdnu od 24. ledna. První várka 800 tisíc vakcín má být doručena do Nizozemska již tento měsíc.

Menší šarže 42 tisíc dávek vakcín byla objednána již dříve pro děti vystavené vysokému riziku infekce kvůli jiným chorobám, například Downova syndromu.

DutchNews.nl. při této příležitosti připomněl, že nový nizozemský orgán zřízený ke sledování provádění vzdělávací politiky varoval, že jen 25 procent škol je řádně větraných. Správné větrání je podle tohoto orgánu nezbytné, aby se ve třídách nešířil virus.

Mnohé školy nepředložily plány větrání, protože jim chybí peníze na potřebné úpravy. Vláda vyčlenila 360 milionů eur na zlepšení větrání ve školách. Školy si však mohou nárokovat jen 30 procent z celkových nákladů, zbytek musí uhradit z vlastního rozpočtu nebo z rozpočtu samospráv.

Průměrné náklady na nový ventilační systém jsou podle studie, kterou si objednalo ministerstvo školství, zhruba 500 tisíc eur pro základní školu a 1,5 milionu eur pro střední školu.

Předchozí článekVarianta deltakron je pravděpodobně výsledkem chybné analýzy
Další článekLídr polské vládní strany nevylučuje předčasné parlamentní volby