V Černé Hoře padla vláda, parlament vyslovil nedůvěru premiérovi

0
141
Businessman explaining his position at conference

Černohorská vláda padla v pátek večer poté, co její parlament v hlasování vyslovil nedůvěru. Kabinet premiéra Zdravka Křivokapiče tak končí svůj mandát jen po 14 měsících, informovala agentura AFP a místní média.

Hlasování přišlo po několika měsících narůstajícího napětí. Nefunkční koaliční vláda zvolená v roce 2020 nedokázala od převzetí moci dosáhnout žádného hmatatelného pokroku v přijímání reforem.

Z celkem 81 poslanců parlamentu hlasovalo 43 pro vyslovení nedůvěry vládě a 11 bylo proti, zatímco ostatní se hlasování zdrželi. K vyslovení nedůvěry se přiklonilo i několik členů vládnoucí koalice. K vyslovení nedůvěry bylo zapotřebí nejméně 41 hlasů.

Den před hlasováním premiér Krivokapič připustil, že šance na přežití vlády je malá a pravděpodobně bude přinucen odstoupit. Křivokapič, 63letý bývalý inženýr a profesor, vedl opoziční koalici, která svrhla desetiletí trvající vládu vedenou socialisty vlivného prezidenta Mila Djukanoviče, připomíná AFP.

Session of Government. Conference room or seminar meeting room in business event. Academic classroom training course in lecture hall. blurred businessmen talking. modern bright office indoor

Po převzetí moci koncem roku 2020 Křivokapič přislíbil, že připraví půdu pro vstup země do Evropské unie. V rozhovoru pro agenturu AFP řekl, že „Černá Hora se stane 28. členským státem EU“.

Předchozí článekUkrajinské speciální jednotky nacvičovaly městský boj nedaleko Černobylu
Další článekZuckerberg přišel za jeden den o 31 miliard dolarů