Ukrajinské speciální jednotky nacvičovaly městský boj nedaleko Černobylu

0
222
Woman training a shepherd dog

Ukrajinská armáda si na výcvik boje v zastavěné oblasti vybrala opuštěné město Pripiať, které bylo vysídleno v roce 1986 po katastrofě v nedaleké Černobylské atomové elektrárně. Jednotky tam v pátek střílely na opuštěné budovy a odpalovaly granáty či minomety, napsala agentura Reuters.

„Příslušníci speciálních jednotek, národní gardy a policie cvičili v zasněžených ulicích (města Připíat) v blízkosti opuštěných sovětských hotelů a budov, z nichž některé mají dodnes na fasádě srp a kladivo. Speciální jednotka radiační kontroly prováděla kontroly před a během cvičení,“ uvedla agentura.

Ukrajinské složky podnikly cvičení v době zvýšeného napětí s Ruskem. Připít se nachází přibližně 16 kilometrů od hranic s Běloruskem, kde se koncem měsíce uskuteční vojenská cvičení za účasti zhruba 30 000 ruských vojáků. Někteří západní představitelé se obávají, že cvičení by mohla poskytnout krytí pro invazi, ať už přímo z Ruska nebo přes běloruské území.

„Nacvičovali jsme boj s polovojenskými milicemi v zastavěné oblasti,“ řekl voják, který nechtěl být jmenován.

Woman training a shepherd dog

Volodymyr Zelensky, Zuzana Čaputová
ČTĚTE I
Slovensko podpoří Ukrajinu, ujistila Čaputová Zelenského. Kyjev chce více plynu
List The New York Times minulý měsíc informoval, že kyjevská vláda přesunula vojáky do uzavřené zóny Černobylské jaderné elektrárny už začátkem podzimu. Podle televize Sky News za uplynulé dva měsíce Kyjev vyslal do oblasti zhruba 7500 příslušníků pohraniční stráže.

Zchátralé město Pripiat bylo kdysi domovem pro zhruba 50 000 lidí. Vyrostlo současně se stavbou nedaleké atomové elektrárny a sloužilo pro její pracovníky a jejich rodiny. Mělo se stát modelovým městem energetiků, avšak po jaderné havárii se stalo městem duchů. Tragický incident se odehrál v sobotu 26. dubna 1986 ve čtvrtém reaktoru černobylské elektrárny, necelých 60 vteřin po spuštění zátěžové zkoušky. Bezprostředně při katastrofě zahynulo 31 pracovníků elektrárny a hasičů, většinou na akutní chorobu z ozáření. Tisíce dalších lidí však podlehly později chorobám souvisejícím s radiací.

Předchozí článekUSA ruší sankce na íránský civilní jaderný program
Další článekV Černé Hoře padla vláda, parlament vyslovil nedůvěru premiérovi