USA ruší sankce na íránský civilní jaderný program

0
187
Controlled explosion for a display of military airpower. (1 of 3)

Americké ministerstvo zahraničních věcí v pátek oznámilo, že stahuje sankce uvalené na íránský civilní jaderný program v rámci „technického“ kroku, který je potřebný k návratu USA k jaderné dohodě z roku 2015. Informaci zveřejnila TASR na základě zprávy tiskové agentury AFP.

Obnovení této výjimky, kterou ukončila administrativa předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2020, je „nezbytné pro to, aby Írán co nejrychleji začal opět dodržovat příslušné závazky“, pokud se na jednáních ve Vídni podaří dosáhnout nové dohody o kontrole jaderného programu Teheránu, uvedl. nejmenovaný vysoce postavený činitel ze zmíněného resortu.

Zřeknutí se sankcí umožní dalším zemím a společnostem jménem podpory bezpečnosti a nešíření zbraní účastnit se íránského civilního jaderného programu, aniž by byly vůči nim uvaleny americké sankce. Civilní jaderný program se týká také zvyšujících se zásob obohaceného uranu islámské republiky.

\“Bez tohoto ústupku se nemohou uskutečnit podrobné technické diskuse s třetími stranami o likvidaci zásob a jiných činnostech,\“ uvedl nejmenovaný zdroj. Předmětný krok přichází v době, kdy se jednání o obnovení tvz. íránské jaderné dohody, od které USA jednostranně odstoupily během Trumpova úřadování v roce 2018, dostávají ve Vídni do pokročilého stadia.

Současný americký prezident Joe Biden po nástupu do Bílého domu loni v lednu okamžitě projevil vůli vrátit se k dohodě, ale Írán se mezitím výrazně přiblížil k pořízení dostatečného množství štěpného materiálu potřebného k sestrojení vlastní jaderné zbraně, podotýká AFP.

Vídeňské rozhovory, kterých se účastní Írán, USA, Británie, Čína, Francie, Německo a Rusko, se nacházejí v klíčové fázi, kdy zúčastněné strany musí učinit „zásadní politická rozhodnutí“, uvedl minulý týden nejmenovaný vysoce postavený americký představitel.

„Technické diskuse usnadněné touto výjimkou (stažením sankcí) jsou nezbytné pro finální týdny rozhovorů o íránské jaderné dohodě,“ prohlásil v pátek nejmenovaný činitel z amerického resortu diplomacie.

Írán chce zejména záruky

Zrušení některých amerických sankcí vůči Íránu je dobrá zpráva, k návratu k jaderné smlouvě to však nestačí, řekl v sobotu íránský ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján. TASR o tom informovala na základě zprávy agentury AFP.

Homemade bomb – plastic explosives and counter on one second to explosion.

„Američané mluví, ale měli bychom si být vědomi, že to, co je na papíře, je sice dobré, ale nestačí to,“ řekl ministr Abdollahján, kterého citovala agentura ISNA.

Šéf íránské diplomacie připomněl, že Teherán od USA potřebuje v první řadě záruky, že od případné dohody opět nedostoupí tak, jak to v roce 2018 udělala administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

„Požadujeme záruky v politickém, právním a ekonomickém sektoru,“ dodal Abdollahján s tím, že „v některých oblastech se podařilo dosáhnout dohody.“

Předchozí článekV Polsku přistáli američtí vojáci, kteří posílí východní křídlo NATO
Další článekUkrajinské speciální jednotky nacvičovaly městský boj nedaleko Černobylu