Jak podpořit vývoj vašeho dítěte

3
258

Vědci z celého světa se neustále přou o to, zda vývoj dítěte ovlivňuje více dědičnost, nebo prostředí, ve kterém vyrůstá. I sebezdravější novorozenec však může ve spoustě oblastí začít zaostávat, pokud nemá doma milující rodiče a podnětné prostředí. Víte, jak ovlivnit rychlost vývoje svého dítěte?

Rodiče se musí chovat zodpovědně a nespoléhat se na to, že mají dobré děti. Už na miminko v bříšku mluvíte, po narození kromě kojení a kupování jednorázových plenek (pro větší děti doporučujeme Dada pants 4), musíte miminko chovat, zpívat mu, hladit jej. Některé maminky dopřávají miminkům i velmi uklidňující masáže, které pomáhají novorozencům s uvědoměním svého těla.

Na masáže je důležitá dětská kosmetika, nepoužívejte na ně příliš aromatické olejíčky, které máte doma, bude vám stačit i obyčejný čištěný olivový olej z lékárny.

Je dokázáno, že pokud dítě nemá interakci, v pozdějším věku u něj zaostává snaha o komunikaci a také schopnost empatie. Už s velmi malými dětmi můžete hrát na schovávanou. Stačí vám k tomu látková plenka, za kterou se schováte a uděláte „KUK“. Díky této jednoduché hře se mezi vámi a miminkem buduje důvěra. Zní to absurdně, ale díky tomu miminko ví, že když vás nevidí, nikam nezmizíte.

Ohledně uspávání existuje spousta rad a jednou z nich je nechat miminko vyřvat „aby se naučilo usínat samo“. Víte však, proč po týdnu přestane plakat? Protože ví, že nikdo nepřijde. Tento jev byl pozorován u kojenců vyrůstajících v ústavech, jednoduše nepláčou, nemá to smysl – nemá kdo přijít. Přitom pláč je hlavním komunikačním nástrojem kojence. Tím, že přijdeme, když miminko pláče, komunikujeme, aniž bychom si to uvědomovali.

Dítě rozvíjí i poslech vašeho zpěvu, či melodická hudba. Nejčastěji se radí, aby miminka už v bříšku poslouchali Mozarta. Prý to podporuje rozvoj logiky a matematických dovedností v pozdějším věku. Co je na tom pravdy, však nikdo nedokázal.

Předchozí článekPlazmová svářečka – řezání neželezných kovů a elektricky vodivých materiálů
Další článekCoca-Cola již potřetí podporuje Prague Pride Festival. Značka tak vyjádří to, co je zakotveno v její DNA – sounáležitost, svoboda a respekt k ostatním